Różnice między żarówką tradycyjną a LED

Nasi klienci bardzo często zadają nam pytanie odnośnie mocy żarówek, które można stosować w oferowanych przez nas lampach. Często wydaje się, że lampa, w której można zastosować żarókę o mocy maksymalnej np. 25W może nie dawać wystarczającej ilości światła. Poniższy przewodnik pokazuje, że wcale tak nie jest, a ilośc watów w nowoczesnych żarówkach LED nie zawsze odpowiada ilości emitowanego światła.

1. Co to są waty?

Wat to jednostka mocy - w przypadku żarówek tradycyjnych, ilość watów dość dokładnie odzwierciedlała jak jasno dana żarówka świeci, np. 25W w tradycyjnej żarówce to dość mało, natomiast w przypadku 100W mieliśmy już do czynienia z bardzo jasną żarówką. Odrębnym tematem pozostaje jak bardzo energochłonne były tradycyjne żarówki, wystarczy wspomnieć, że 100W to jak na jedno źródło światła niesamowicie duży pobór mocy (i w konsekwencji koszt).

2. Co to są lumeny?

Lumen to jednostka opisująca wielkość strumienia świetlnego, która w nowoczesnych żarówkach dużo dokładniej odzwierciedla jak jasno będą one świecić. Na przykład żarówka LED o strumieniu świetlnym 500lm to już bardzo jasna żarówka, która w przybliżeniu może odpowiadać klasycznej ”sześćdziesiątce”, sama natomiast pobierając ok 10W mocy. Jak więc widzimy więc, żarówka LED może generować niezwykle dużą ilość światła, jednocześnie pobierająć kilkakrotnie mniej mocy niż żarówki tradycyjne.

3. Jak to wszystko wygląda w praktyce?

Wybierając żarówkę zwracajmy uwagę na ilość lumenów, które bardzo dobrze określają jak jasno żarówka będzie świecić. Jeśli jednak wydaje się to zbyt abstrakcyjne to poniższa tabela w przybliżeniu pokazuje jak można porównać jasność żarówek LED i tradycyjnych.

Moc tradycyjnej żarówki

Odpowiednik żarówki LED

Ilość lumenów

15W

1W

~100lm

25W

2-3W

~200lm

40W

4-5W

~400lm

60W

6-8W

~600lm

75W

9-10W

~900lm

100W

10-15W

~1200lm

Menu

Ustawienia

Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się